קבלת אזרחות חדשה

קבלת אזרחות אמריקאית היא משאת נפשם של ישראלים וישראליות רבים, כמו גם מיליוני אנשים מרחבי העולם כולו. בעוד קיימים מספר מסלולים עיקריים לקבלת אזרחות בארצות הברית, לפחות חלקם עשויים להיות רלוונטיים גם עבורכם

ארצות הברית נחשבת למדינת ההגירה הגדולה וה"מבוקשת" ביותר בעולם מבחינת כמות המהגרים המייחלים לבוא בשעריה ובסופו של דבר לקבל אזרחות, והסיבות לכך רבות וידועות לכל מי שמתעניין בהגירה. המסלולים השונים המובילים בסופו של דבר לקבלת אזרחות אמריקאית רלוונטיים עבור אנשים שונים, על פי נתוניהם האישיים והמשפחתיים, כמו גם מידת נכונותם להשקיע בתהליך ההגירה וההתאזרחות.

אז מהן הדרכים השונות לקבלת אזרחות אמריקאית ואילו מהם רלוונטיים עבורכם תוכלו ללמוד בהמשך הכתבה

דרכים עיקריות לקבלת אזרחות אמריקאית

ישנם כאמור מספר מסלולים עיקריים המובילים אל עבר קבלת האזרחות האמריקאית, אשר הופכת את המחזיקים בה לאזרחים מן השורה ולבעלי זכויות אזרח מלאות:

אזרחות אמריקאית מכוח דין הדם (לידה) – כמובן שילדים הנולדים לאזרחים אמריקאים, או לסבים אמריקאים זכאים לאזרחות אמריקאית גם כן. הדבר נכון גם לגבי ילדים אשר נולדו מחוץ לשטח ארצות הברית. את התהליך הפורמלי של הגשת הבקשה ומסלול קבלת האזרחות מנהלים לרוב דרך שגרירות ארצות הברית במדינה בה מתגוררים הילד/ה המבקשים את האזרחות. בעוד על המבקשים אזרחות מכוח דין הדם לעמוד במספר קריטריונים אשר נקבעו בתקדימים משפטיים קודמים על סמך חוקי ההגירה של הממשלה האמריקאית, מדובר לרוב בהליך פורמאלי בעיקרו כך שהילדים אשר נולדו להורים אזרחי ארצות הברית יכולים לדעת במידה רבה יחסית של וודאות כי יקבלו בסופו של דבר את האזרחות המיוחלת. כמובן שבמקרה זה, כמו במרבית המסלולים האפשריים האחרים לקבלת אזרחות אמריקאית, מומלץ לגשת לתהליך עם עורך דין הגירה מנוסה, בעדיפות כזה המחזיק בניסיון עשיר בעבודה מול הרשויות האמריקאיות

אזרחות מכוח דין האדמה – תינוקות אשר נולדים על אדמת ארצות הברית זכאים לקבלת אזרחות אמריקאית, גם במקרה בו הוריהם אינם אזרחי המדינה. למעשה, לא מעט אנשים כבר תכננו את לידת ילדיהם באופן המבטיח כי ייוולדו על אדמת ארצות הברית, על מנת שייהנו מזכאות לאזרחות. ברגע שלילדים יש אזרחות קיים סיכוי טוב יותר כי גם ההורים יוכלו לקבל בסופו של דבר אישור, אך גם במקרה שלא, לפחות הילדים ייהנו בחייהם מהיתרונות מהם נהנים בעלי אזרחות זו

אזרחות על סמך נישואים לאזרח אמריקאי – אזרחות לארצות הברית (או בתור התחלה אישור תושבות קבע) ניתן לקבל גם על סמך נישואין לאזרח/ית אמריקאים. גם כאן, אינספור מהגרים ממדינות שונות וביניהם גם לא מעט ישראלים כבר ניצלו אפשרות זו על מנת לעלות על המסלול לאזרחות, וידועים מקרים רבים של מה שנקרא "נישואים פיקטיביים" – מקרים בהם מתחתנים שני אנשים אשר רק אחד/ת מהם אזרחים אמריקאים, על מנת שהצד השני יקבל אישור תושבות קבע ולאחר מכן אזרחות (לרוב בתמורה לתשלום כלשהו, בדרך כלל לא צנוע במיוחד…). עבור כל מי שחולם על דרכון אמריקאי ושוקל מסלול שכזה חשוב מאוד לדעת שמדובר בהליך בלתי חוקי, והרשויות האמריקאיות פועלות על מנת לחשוף מקרים שכאלו (למשל, באמצעות ראיונות בהם מנסים לקבוע האם אותם בני זוג אכן חיים ביחד וכד'). במילים אחרות, אם אתם שואפים לקבל אזרחות אמריקאית על בסיס נישואים, כדאי מאוד שיהיו אלו נישואים לגיטימיים ואותנטיים, עם מישהי/ו שאתם/ן באמת אוהבים

תהליך התאזרחות – עבור כל מי שאינו עומד בקריטריונים המאפשרים השתתפות באחד המסלולים שנסקרו עד כה (כלומר, לא נולד על שטח ארצות הברית או להורים/סבים אזרחי ארה"ב או מי שלא חי עם בן/ת זוג אמריקאים ומעוניין להתחתן איתם), תמיד קיימת כמובן האפשרות של תהליך התאזרחות. אחרי הכל, ארצות הברית היא כאמור מדינת הגירה בעלת מדיניות הגירה השואפת להרחיב את אוכלוסייתה באופן עקבי, ולכן מציעה מסלולי הגירה והתאזרחות שונים עבור הציבור הרחב (לפחות זה המגיע ממדינות מסוימות כמו ישראל…).

תהליך ההתאזרחות המוביל בסופו של דבר לקבלת אזרחות ודרכון אמריקאי אפשרי וזמין עבור בגירים (אנשים שעברו את גיל 18), וכאלו המחזיקים באישור תושבות קבע מזה כחמש שנים. תושב קבע (Permanent Resident) הוא אדם המחזיק בגרין קארד – אישור תושבות קבע הניתן על סמך מספר קריטריונים ובאמצעות מספר מסלולים עיקריים, ומעניק למחזיקים בו את הזכות להיכנס ולצאת מארצות הברית באופן חופשי, לשהות ולעבוד בה ללא הגבלה. 

ישנם כאמור מספר מסלולים עיקריים באמצעותם ניתן להגיש בקשה לגרין קארד, חלקם דומים למסלולים שהוזכרו לעיל המובילים לקבלת אזרחות (שכן תושבות קבע מהווה שלב מקדים בחלק ממסלולי ההתאזרחות), וחלקם ייחודיים לאישור הגרין קארד עצמו, דוגמת מסלול לקבלת גרין קארד על בסיס מקום עבודה. 

גם בפני מי שאינו עובד בעבודה המאפשרת רילוקיישן לארצות הברית והגשת בקשה לגרין קארד על בסיס זה פתוחות אפשרויות מסוימות לקבלת הגרין קארד, כאשר אחת הדרכים המרכזיות שכדאי להכיר בהקשר זה היא הגרלת הגרין קארד – מדי שנה עורכת ממשלת ארצות הברית הגרלה אליה יכולים להגיש מועמדות אזרחים ממדינות מסוימות בעולם, ביניהן גם ישראל (אינספור ישראלים כבר קיבלו גרין קארד, ובסופו של דבר גם אזרחות אמריקאית, בזכות הגרלת הגרין קארד). בהגרלה זו מוענקים כחמישים וחמישה אלף אישורי גרין קארד מדי שנה, כאשר הסיכויים לזכות משתנים משנה לשנה בהתאם למדינה ממנה מגיע המועמד וכמות המהגרים ממדינה זו לארצות הברית בשנים האחרונות. 

הגשת בקשת להגרלת הגרין קארד – מומלץ ביותר להיעזר בחברה מקצועית

הגרלת הגרין קארד מהווה כאמור את המסלול האטרקטיבי ביותר ובעל הסיכויים הטובים ביותר עבור כל מי שלא נולד להורים אמריקאים, על אדמה אמריקאית, נשוי לאמריקאי/ת או עובד בעבודה המאפשרת קבלת אישור עבודה בארצות הברית.

באופן טבעי ומאחר ומדובר בהגרלה הנערכת מדי שנה, מצריכה הליך הגשת בקשה מיוחד וטומנת בחובה את הפוטנציאל לשנות לזוכים בה את החיים בצורה דרסטית וחיובית, שואפים הניגשים להגרלת הגרין קארד זו לעשות את כל שביכולתם על מנת להחזיק בסיכויי הזכייה הטובים ביותר ולהבטיח כי בקשתם מוגשת בצורה הטובה ביותר שניתן. על מנת לעשות זאת מומלץ ביותר לגשת לתהליך הגשת הבקשה להגרלת הגרין קארד בליווי צמוד של חברה מקצועית המתמחה בדיוק בתחום זה – בהגשת בקשות לגרין קארד ובפרט בהגשת בקשות להגרלת הגרין קארד השנתית. כאמור, אינספור ישראלים הגישו בקשות (וגם זכו) בהגרלה זו, כך שגם בישראל ניתן למצוא לא מעט אנשי מקצוע וחברות המתמחות בדיוק במתן שירות ספציפי זה. מומחי הגירה בעלי ניסיון עבר עשיר בהכנת מועמדים, הגשת הבקשה שלהם וליוויים הצמוד לכל אורך התהליך יכולים להבטיח כי המועמד/ת יגישו בדיוק את כל מה שהם צריכים להגיש ואת כל מה שכדאי שיגישו, וכי יעשו זאת בדיוק במועד המתאים. דיוק ודקדוק על כל הפרטים והנתונים שצריכים להיכלל בהגשה (והאופן בו יש לבצע את הליך הבקשה כולו) יכולים כמובן להשפיע מהותית על סיכויי הזכייה בהגרלה (ועצם ההשתתפות בה), כך שאין ספק כי זוהי הדרך הטובה ביותר לגשת לנושא, ובעלת סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר. 

חשוב לציין כי גם בכל אחד מהמסלולים האחרים אשר הוזכרו לעיל, עדיף ביותר לפעול באמצעות אנשי המקצוע הרלוונטיים – עורך דין לענייני הגירה המתמחה בארצות הברית, למשל, או חברה המתמחה בבקשות לגרין קארד ומעסיקה מומחים ואנשי מקצוע רלוונטיים ובעלי ניסיון עשיר בתחום. גם אם אתם מתחתנים באמת ובתמים עם אזרח/ית אמריקאים או שאתם מעוניינים לבקש אישור תושבות קבע ואזרחות מפני שסבכם הוא אזרח אמריקאי, עדיף לפנות לרשויות ההגירה האמריקאיות באמצעות איש מקצוע – עורך דין או מומחה הגירה, שכן מדובר בהליכים בירוקראטיים סבוכים ותובעניים עימם רובנו נתקשה להתמודד בצורה מושלמת. 

לסיכום, קיימות מספר דרכים עיקריות שונות לקבלת אזרחות אמריקאית, ו/או אישור תושבות קבע המשמש כשלב מקדים לקבלת האזרחות עצמה. במידה ואתם עומדים בקריטריונים רלוונטיים מסוימים (דוגמת הורים/סבים אמריקאים, נולדתם על שטח ארה"ב וכו') תוכלו להגיש בקשה על בסיס קריטריונים אלו אך גם אם לא – הגרלת הגרין קארד תמיד פתוחה בפניכם. בכל מקרה, מומלץ בחום ליצור קשר לקבלת ייעוץ ראשוני ממומחי הגירה מנוסים, אשר גם יוכלו ללוות אתכם בהמשך הדרך במידה ותבחרו בכך, וכך להגדיל משמעותית את הסיכוי לעבור את התהליך בהצלחה ולקבל בסופו של דבר את הגרין קארד, ובעקבותיו את האזרחות המיוחלת.

בהצלחה!