הגירה לארצות הברית - קווים לדמותה של ארצות הברית

כמעט מאז הקמתה ולאורך ההיסטוריה הוגדרה ארצות הברית כמדינה של מהגרים, כור היתוך אליו מהגר ערב רב של אנשים מכל רחבי העולם ומתרבויות שונות, במטרה לבנות את אחת המדינות החזקות והמשגשגות ביותר בהיסטוריה האנושית. מבחינות רבות, חזון זה עבד בצורה מצוינת, וההגירה שימשה (ועדיין משמשת) מנוע צמיחה משמעותי לארצות הברית וגורם מרכזי ומשמעותי בהפיכתה של המדינה למעצמת על.  מזה מעל למאה שנים נחשבת ארצות הברית למעצמת העל החזקה בעולם והיא מובילה את רשימת מדינות העולם מזה זמן רב במדדים מרכזיים דוגמת תוצר לאומי גולמי (GDP), עצמה צבאית וכו'. גם רובן המכריע של החברות ותאגידי הענק המשחקים תפקידים גדולים, מרכזיים ומשמעותיים בכלכלה העולמית הן חברות אמריקאיות.בארצות הברית

הגירה לארצות הברית באמצעות גרין קארד, תושבות קבע

ארצות הברית: נתונים כלליים

לאדם שרוצה להתחיל את התהליך לקבלת גרין קארד, יש כמה אפשרויות

גרין קארד על בסיס עבודה

ארצות הברית היא פדרציה הכוללת חמישים מדינות, בנוסף לוושינגטון הבירה (DC) ולמספר טריטוריות שונות שבבעלות ארה"ב אך אינן נחשבות למדינה בה, דוגמת פורטו ריקו שבים הקריבי או גואם שבאוקיינוס הפסיפי. אוכלוסייתה של ארצות הברית מונה מעל ל 330 מיליון בני אדם ושטחה משתרע על פני מעל לתשעה מיליון קילומטרים רבועים, מה שהופך אותה למדינה הרביעית בגודלה בעולם מבחינת שטח. ארה"ב פרוסה על פני שטח המשתרע מהאוקיינוס האטלנטי במזרח ועד לאוקיינוס הפסיפי במערב, מהגבול עם קנדה בצפון ועד לגבול עם מקסיקו בדרום (יחד עם קנדה תופסות שתי המדינות את מרבית שטחה של אמריקה הצפונית). יש לציין כי בעוד מרבית המדינות של ארצות הברית נמצאות ברצף טריטוריאלי אחד רציף, שתיים מהמדינות אינן משתייכות לרצף זה – אלסקה אשר שוכנת מצפון מערב לקנדה והוואי השוכנת באוקיינוס השקט (כשליל דרך מארצות הברית לאסיה). אחד הגורמים המשמעותיים ביותר במשיכה של מהגרים לארצות הברית מכל רחבי העולם (ובכלל זה גם מישראל…) הוא המערכת הפוליטית האמריקאית – ארה"ב היא רפובליקה המבוססת על חוקה ועל מספר תיקונים לחוקה זו, אשר נחשבת לקדושה עבור מרבית האמריקאים. המערכת המשפטית של המדינה בנויה על להגן על החוקה ועל הרוח שעמדה ביסודה בעת שנכתבה על ידי האבות המייסדים של המדינה, לפני כמעט מאתיים וחמישים שנים.

מדינת החופש

מדינת החופש

אולי המילה המאפיינת יותר מכל את ארצות הברית, או לפחות את מה שרואים בה מיליונים המבקשים להגר אליה מדי שנה, היא – חופש. כאמור, המדינה והמערכת הפוליטית והמשפטית שלה נבנו על מנת לספק לתושבי המדינה רמות גבוהות ככל הניתן של חופש, במגוון מתחומי החיים. מאפיין מרכזי של ארצות הברית בהקשר זה הוא חופש הדת – מרבית אוכלוסיית ארה"ב היא נוצרית, אך מתגוררים בה מיליוני מוסלמים, יהודים ובני דתות אחרות, וכולם נהנים מהזכות לדבוק בדת שלהם ולקיים את מנהגיה, כפי שמובטח בחוקה האמריקאית ובמגילת הזכויות. קיימים כמובן מתחים שונים בנושא זה, כמו בכל מקום בעולם, ולאורך השנים ניתן לראות בארה"ב השפעות שונות של נושא החופש על מדיניות ההגירה. עם זאת, המערכת האמריקאית היא כאמור איתנה ויציבה, ומצליחה להבטיח לאזרח הממוצע את החופש לפולחן דתי כראות עיניו , ללא הפרעה וללא כפייה מצד דתות אחרות.

סוג משמעותי נוסף של חופש אותו ניתן למצוא בארצות הברית הוא חופש כלכלי, וכאן מדובר באחד מגורמי המשיכה החזקים ביותר עבור מהגרים, אף יותר מחופש הדת. בארצות הברית מיושמים כלכלה קפיטליסטית ושוק חופשי במיוחד, יותר מאשר במרבית מדינות העולם. חופש זה בא לכדי ביטוי ברגולציה ממשלתית דלילה ביותר בתחומים שונים, מה שפעמים רבות מעורר גם לא מעט בעיות. בכל זאת, מנקודת מבטו של המהגר הממוצע החולם להגשים בעצמו את החלום האמריקאי – להגר למדינה, להתפרנס בה בכבוד ואולי אפילו להתעשר, המדיניות הכלכלית הליברלית והאופן בו השוק האמריקאי מעודד יזמות מספקים תמריץ מוצדק ואמיתי להגר למדינה.

 

קהילות מהגרים בארצות הברית

אספקט חשוב מאוד עבור כל מי שמתעניין בהגירה לארצות הברית הוא האופן בו מקבלים מהגרים במדינה, וספציפית – הקהילות השונות המכילות מהגרים רבים, והאופן בו הן משולבות במדינה. חשוב להבין כי מאחר וארה"ב היא מדינה אשר נבנתה מההתחלה על בסיס הגירה, מגוון הקבוצות האתניות השונות המתגוררות בארה"ב הוא עצום. הן אמריקאים מלידה והן מהגרים ותיקים או חדשים – ניתן למצוא בארה"ב הכל מהכל – אירופאים ממדינות שונות, אפריקאים, מיליוני אסיאתיים וגם כמובן – לא מעט יהודים וישראלים. הקהילה היהודית בארצות הברית היא הגדולה ביותר בעולם מלבד ישראל (כשבעה מיליון יהודים מתגוררים באמריקה כיום), ולה השפעה רבה על המערכת הפוליטית האמריקאית (מה שבא לכדי ביטוי בתמיכה המדינית, כלכלית וביטחונית ארוכת השנים של ארצות הברית בישראל), וגם קהילת הישראלים במדינה היא עצומה וכוללת כמה מאות אלפי אנשים אשר נולדו בארץ, אך היגרו לארה"ב בשלב זה או אחר של חייהם. המשמעות של כל זה עבור ישראלים השוקלים להגר לארה"ב היא חיובית ביותר – כל מי שניסה להגר בחייו יודע עד כמה תמיכה קהילתית היא חשובה, מבחינות שונות – רגשית, בירוקראטית, כלכלית ועוד. בארה"ב ניתן למצוא קהילות גדולות הן של ישראלים והן של יהודים, בכל עיר גדולה ובמרבית המדינות המרכזיות. עבור מי שמשאיר את חייו מאחור בישראל או בכל מקום אחר בעולם ומתחיל מחדש בארצות הברית, תמיכה של ישראלים שכבר עברו את התהליכים הללו, כמו גם של מהגרים ממדינות רבות אחרות אשר לרוב מביעים סולידריות אחד כלפי השני, היא חשובה מאין כמוה ועוזרת המון בשלבים הראשוניים של ההתאקלמות.

בלוג

החלום האמריקאי בר השגה אך חשוב להתאזר בסבלנות

מהגרים רבים אשר הגיעו לארצות הברית הקימו בה חיים חדשים ומשפחה, גידלו דורות של צאצאים ובעצם הגשימו את החלום האישי שלהם, הוא גם החלום האמריקאי. אך מהגרים רבים אשר הגיעו למדינה גם חוו אכזבות מסוימות, כפי שרק ניתן לצפות מהגירה למדינה אשר זוכה לתדמית של מדינה חלומית בה כל אחד יכול להתעשר ולהגשים את חלומותיו. בפועל כמובן שהכסף לא גדל על העצים בארצות הברית, וגם אם המערכת הכלכלית מאפשרת לפתוח עסק ולהתפרנס ביתר קלות מאשר בישראל, הדבר עדיין מצריך עבודה קשה וזמן. בנוסף, כמו בהגירה לכל מדינה אחרת, גם כאן תמיד נדרש פרק זמן בלתי מבוטל להסתגלות והתאקלמות, להתרגל לשפה ולתרבות המקומית, על כל המשתמע מכך. לכן, המסקנה המתבקשת היא כי החלום האמריקאי אכן בר השגה, וראיות לכך לא חסרות בשטח. אך חשוב לגשת אליו ולהגירה לארה"ב בכלל בגישה מפוכחת, סבלנית ומציאותית, להכיר בכך שדברים לוקחים זמן ושלא תמיד הכל נראה ומרגיש כמו שדמיינו כבר בהתחלה. זכרו זאת וההגירה שלכם לארה"ב תהיה מוצלחת בסופו של דבר!

ארצות הברית מוגדרת במקרים רבים כאומה של מהגרים, ומסיבה טובה. כמעט כל אדם בארה"ב הוא צאצא של מישהו שהגיע ממדינה אחרת. להגירה יש השפעות מרחיקות לכת על החברה והתרבות, והשפעותיה הכלכליות לא פחות משמעותיות. על ידי שינוי ברמות האוכלוסייה וגידול האוכלוסייה, העלייה מגדילה הן את ההיצע והן את הביקוש במשק. עולים נוטים יותר לעבוד; הם גם נוטים להחזיק בעיסוקים שונים ובתארים חינוכיים.  בשנת 2017, המהגרים היוו כמעט 14% מאוכלוסיית ארצות הברית, עלייה חדה בשיעורים נמוכים היסטוריים של שנות השישים והשבעים. בהינתן שיעורי הילודה הנמוכים יחסית של ילידי ארה"ב, העולים וילדיהם מספקים כיום את כל הגידול העיקרי של האוכלוסייה בארצות הברית.

עובדות אלה מעידות על תמונת מצב לפיה למהגרים יש תפקיד משמעותי בכלכלת ארה"ב

תפקיד זה אינו זהה בדיוק לתפקיד האמריקנים ילידי הארץ: הגירה לארצות הברית מובילה מהגרים לעבוד בעבודות שונות עם רמות מיומנות שונות. אבל למרות גודל האוכלוסייה הזרה, עולים נוטים להיות בעלי השפעה קטנה יחסית על שכרם של העובדים ילידי הארץ. מצד שני, לעולים יש בדרך כלל השפעות חיוביות הן על כספי הממשלה והן על החדשנות שמובילה לצמיחת הפריון. מדי שנה, למעלה מ-150,000 אשרות עבודה זמינות לרשות מועמדים מתאימים בהתאם להוראות חוק הגירה לארצות הברית. אשרת מהגרים מחולקת לחמש קטגוריות העדפה. בני זוג וילדים מסוימים עשויים ללוות או להצטרף למהגרים מבוססי תעסוקה

הצעדים הראשונים לקראת אשרת הגירה: אישור עבודה והגשת עתירה

כדי לקבל ויזה שמאפשרת הגירה לארצות הברית בחלק מהקטגוריות המבוססות על תעסוקה, על המעסיק או החברה הפוטנציאלית של המבקש לקבל תחילה אישור עבודה ממשרד העבודה. לאחר שהתקבל, המעסיק עותר להעסקת עובדים זרים, בפני שירות האזרחות וההגירה של ארה"ב, לקטגוריה שמתאימה לתעסוקה. חשוב לציין שבעלי יכולות יוצאות דופן בקטגוריה של עדיפות תעסוקתית ראשונה, יכולים להגיש עתירות משלהם. בקטגוריה זו יש שלוש קבוצות משנה אנשים בעלי יכולת יוצאת דופן במדעים, באומנויות, בחינוך, בעסקים או באתלטיקה: למועמדים בקטגוריה זו יש תיעוד נרחב שמציג הכרה לאומית או בינלאומית מתמשכת בתחומי ההתמחות שלהם.  מועמדים אלו אינם חייבים לקבל הצעות עבודה ספציפיות, כל עוד הם נכנסים לארצות הברית על מנת להמשיך לעבוד בתחומים בהם יש להם יכולות יוצאות דופן. מרצים וחוקרים מצטיינים בעלי לפחות שלוש שנות ניסיון בהוראה או במחקר, המוכרים בעולם: מועמדים בקטגוריה זו יכולים להגיש בקשת הגירה לארצות הברית כדי להמשיך במחקר דומה באוניברסיטה או במוסד אחר להשכלה גבוהה. המעסיק הפוטנציאלי חייב להציע הצעת עבודה להגשת עתירה למהגר עובד זר. מנהלים בינלאומיים או מנהלים שהועסקו לפחות באחת משלוש השנים הקודמות על ידי שותף, הורה, או סניף של המעסיק בארה"ב: עבודת המבקש מחוץ לארצות הברית חייבת להתמקד ביכולת ניהולית או ביצועית, ועל המבקש להיות בעל כושר עבודה בתחום ניהול או ביצוע.

שאלות ותשובות לגבי הגירה לארצות הברית

אם אתה מחזיק בגרין קארד אמריקאי. זה נותן לך הזדמנות לתת חסות לבני המשפחה הקרובה שלך ולתת להם את היכולת להישאר איתך בארצות הברית. , בני משפחה מיידית "מוגדרים על ידי הגירת ארה"ב כילדים לא נשואים מתחת לגיל 21, הורים ובני זוג. עיין במילון המונחים שלנו לקבלת הגדרות נוספות הקשורות להגירה.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.